Przeanalizujmy wspólnie plan pracy dla wypowiedzi pisemnej na temat:
Korzystanie z samochodu przestało być luksusem, a stało się niezbędnym elementem codziennego życia większości mieszkańców Polski. Napisz rozprawkę, w której przedstawisz pozytywne i negatywne aspekty korzystania z samochodu na co dzień.
Koniecznie zapisz tezę, może to być nawet jedno proste zdanie np. There are many arguments for and against using a car every day.
Zapisz również swój pomysł na Topic sentence FOR – There are a lot of arguments for using cars every day oraz Topic sentence AGAINST – There are many arguments against using cars every day. Pamiętaj, że jest to tylko Twój draft (pierwszy zarys planu pracy) więc keep it simple – nie komplikuj. Przyjdzie jeszcze moment na parafrazowanie tych zdań i wszelkie „ozdobniki” językowe.
Teraz nadchodzi czas na prawdziwą burzę mózgów. Szybko wypisz wszystkie argumenty za i przeciw, które przychodzą Ci do głowy. Notuj spontanicznie ciekawe zwroty i słówka potrzebne do realizacji tematu. Na tym etapie jeszcze nic nie układaj, nie porządkuj, nie przejmuj się trafnością argumentów. Może się zdarzyć, że niektórych pomysłów wcale nie wykorzystasz. Lepiej jest mieć ich więcej niż mniej – by było z czego wybrać. Potem dopiero to wszystko ułożysz i wciśniesz w sztywne ramy struktury rozprawki argumentacyjnej.
Pozwól, aby Twoje myśli swobodnie przepływały i szybko zapisuj pomysły. To właśnie teraz jest pobudzona Twoja wyobraźnia i kreatywność – to najważniejszy moment Twojej pracy.
Po kilku minutach, zakończ tę kreatywną burzę mózgów i przeanalizuj notatki. Już na tym etapie możesz zrezygnować z niektórych argumentów oraz uporządkować te, które zamierzasz wykorzystać. Dopisz teraz jeszcze więcej słów związanych z tematem i pasujących do Twoich pomysłów. Przygotuj kilka przykładowych zwrotów, które użyjesz we wstępie do podania zrównoważonej tezy, czy do przedstawiania kolejnych argumentów za i przeciw. To wszystko sprawi, że pisząc osiągniesz stan „flow” – będziesz myślał tylko o przekazaniu treści, a nie głowił się nad tym jakich słów lub zwrotów użyć.