Jak w 7 dni poprawić umiejętność opowiadania w języku angielskim? My English Diary.

Ćwiczenie umiejętności opowiadania w języku angielskim jest kluczową kompetencją językową. Sprawi, że poczujesz się nie tylko pewniejszym użytkownikiem języka obcego, ale będziesz postrzegany jako interesująca osoba, która potrafi ciekawie opowiadać o swoich doświadczeniach.

Lubisz opowiadać? Śmieszne anegdoty, sytuacje z życia wzięte, wczorajszą przygodę w autobusie?

Chcesz pisać porywające opowiadania po angielsku?

A może marzysz o tym, aby zacząć prowadzić blog w języku angielskim?

Jesteś zwykle duszą towarzystwa, ale cichniesz w gronie anglojęzycznych współpracowników i aż Cię korci, bo właśnie przypomniała Ci się śmieszna sytuacja, a Ty nie czujesz się pewnie opowiadając o niej po angielsku?

Pisz pamiętnik po angielsku i zobacz jak w 7 dni poprawisz umiejętność opowiadania w języku angielskim.

Ludzie kochają opowiadać. O tym, co przydarzyło im się wczoraj, na wakacjach, w dzieciństwie. W ten sposób dzielą się swoimi doświadczeniami, a tym samym przemyśleniami na ten temat. Najpierw była opowieść. Potem, chcąc ją zachować i ocalić od zapomnienia człowiek wymyślił pismo. Tym samym powiększył sobie krąg odbiorców. Kiedyś jego opowieści wysłuchało kilkunastu członków jego lokalnej społeczności. Spisując swoje dzieje dociera obecnie do szerokich rzesz czytelników – bez względu na czas i miejsce.

Zwykle nie mamy możliwości, aby codziennie opowiadać o czymś w języku obcym. Zdarza się to raz na jakiś czas, często w trakcie prywatnych spotkań z anglojęzycznymi współpracownikami lub przyjaciółmi. Wtedy zaczynamy opowiadać jakieś zdarzenie i już po chwili żałujemy, że w ogóle otworzyliśmy usta. Nagle uświadamiamy sobie, że wiemy co powiedzieć ale nie wiemy, jak to zrobić po angielsku. Brakuje nam słów i zwrotów, które oddałyby w pełni nastrój i opisały barwnie wydarzenie.

Jeśli chcesz opowiadać zabawne anegdoty i pisać porywające opowiadania po angielsku, codziennie zapisuj to, co się wydarzyło. Stwórz swoj dziennik.

Do ćwiczenia opowiadania po angielsku potrzebne będą:

  • 10-15 minut wolnego czasu wieczorem.
  • Twój notatnik.
  • Morze atramentu.

Usiądź wieczorem i zacznij pisać swój pierwszy pamiętnik po angielsku. Początkowo napisz tylko kilka prostych zdań, o tym co dziś przeżyłeś i co się wydarzyło.

I got up at 5 a.m.

I had breakfast.

I left work at 4 p.m.

Zastosuj czasy przeszłe: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect.

Pamiętaj, aby używać czasu przeszłego Past Simple. To właśnie ten czas służy do tego, aby opisać wydarzenia i czynności,  które odbyły się w przeszłości i już zakończyły. Ponadto wykorzystasz Past Simple do opisu kilku czynności tworzących sekwencję wydarzeń w przeszości. Zobacz, początkowo będziesz  opisywał po prostu rutynę swojego dnia tyle, że w czasie przeszłym. O tym, jak ćwiczyć opis dnia w czasie teraźniejszym pisałam tutaj. Ćwiczenia z dzisiejszego wpisu będą bardzo pomocne jeśli jesteś początkujący i to Twoje pierwsze próby pisania w czasie przeszłym. Pamiętaj o dodaniu w zdaniach twierdzących końcówki –ed do czasowników regularnych lub zastosowaniu formy przeszłej czasowników nieregularnych.

Jeśli jesteś bardziej zaawansowany i czas Past Simple nie stanowi dla Ciebie problemu, popuść wodze fantazji i poprostu pisz. Wykorzystaj inne czasy narracyjne: Past Continuous oraz Past Perfect. Pamiętaj, że Past Continuous służy do opisywania czynności , które miały miejsce w przeszłości, a chcemy podkreślić długość ich trwania oraz gdy tworzą tło jakiegoś wydarzenia. Past Perfect Simple użyjesz, aby mówić o czynności, stanie lub wydarzeniu w przeszłości, które poprzedziły inną czynność, stan wydarzenie przeszłe, zwykle wyrażone w czasie Past Simple.

Pisz codziennie. Nie odpuszczczaj.

Pisz przez kolejne 7 wieczorów. Zastosuj technikę narastania. Do podobnych zdań w kolejnych dniach dodawaj różne przymiotniki, okoliczniki czasu i tym podobne. Staraj się z każdym dniem dodać coś nowego w Twoim opisie minionego dnia. Szczególnie w tych zdaniach, które opisują znaną Ci rutynę dnia. Pilnuj, aby pisanie stało się Twoim regularnym nawykiem. Brakuje Ci czasu? Jesteś zmęczony wieczorem? Napisz choć jedno zdanie.

I got up at 5 a.m. today, feeling sleepy and tired after last night’s party.

I got up at 5 a.m. and it was too early for me.

I quickly got up at 5 a.m. today as I knew I had to catch the 6 o’clock train to Warsaw.

I had a delicious breakfast of scrambled eggs and a toast.

I had just a cup of coffee for breakfast as I had no time to prepare anything else.

I had a huge bowl of cereal for breakfast.

I finally left work at 4 in the afternoon and I felt very tired.

I left work at 4 p.m. and went for a cup of tea with a bunch of colleagues from the office.

Oczywiście, każdy dzień przyniesie też inne wydarzenia, które będziesz chciał opisać. Popracuj wtedy ze słownikiem i spróbuj opisać jakieś nowe doświadczenie początkowo prostymi słowami.

Jeśli jesteś bardziej zaawansowany językowo, pisanie pamiętnika w języku angielskim jest pomocnym ćwiczeniem tym bardziej dla Ciebie. Używając zaawansowanych struktur gramatycznych i barwnego słownictwa jesteś w stanie stworzyć porywające wpisy w Twoim angielskim dzienniku.

7 dni to za mało? Kontynuuj.

Zachęcam Cię, abyś nie poprzestał tylko na tych pierwszych 7 dniach. Kontynuuj prowadzenie pamiętnika. Tych kilka zdań zapisywanych wieczorem sprawi, że już zawsze będziesz umiał opisać swoje przeżycia po angielsku. Dzięki temu nabierzesz pewności językowej i już nigdy nie będziesz miał kłopotu z odpowiedzią na pytanie anglojęzycznego kolegi z pracy czy nauczyciela: ”So tell me how was your weekend?” Przecież masz to wyćwiczone – po prostu zaczniesz opowiadać. Taki sukces zainspiruje Cię do dalszej nauki i poznawania języka angielskiego.

Wracaj do swoich starych wpisów w pamiętniku. Staraj się wyłapać błędy – brak końcówki –ed w czasownikach regularnych czy błędną formę czasownika nieregularnego.

Bądź konsekwentny. Podjąłeś to wyzwanie, więc pisz systematycznie wieczorem.

Podziel się wrażeniami.

Napisz do mnie jak Ci idzie prowadzenie dziennika. Co najbardziej spodobało Ci się w tym wyzwaniu / ćwiczeniu? Co sprawiło Ci problem? Jak poradziłeś sobie z momentami lenistwa, które dopadają każdego z nas? Jakie postępy zauważyłeś po 7, 14, 21 dniach?

Zachęć przyjaciela, aby też zaczął pisać pamiętnik w jezyku angielskim. Uczestniczyliście w tym samym wydarzeniu? Opiszcie je i porównajcie swoje angielskie opisy. 

 

Tak. Chcę otrzymać przykładowy opis fotografii oraz mapy myśli, pomocne przy pisaniu rozprawki za i przeciw.
Zupełnie za darmo.

Informacje o tym, jak kreatywnie pisać w języku angielskim bezpośrednio na Twój email.

Pomóż mi proszę dotrzeć z tym artykułem do większego grona. Będę bardzo wdzięczna, jeżeli udostępnisz ten artykuł na Facebooku. Znasz kogoś kto opowiada świetne anegdoty w ojczystym języku, a cichnie w angojęzycznym gronie lub na lekcjach angielskiego? Przekaż proszę tej osobie link do tego artykułu Messengerem lub mailem.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.