Jak sprawnie korzystać ze słownika, aby przyśpieszyć naukę języka angielskiego?

Dzięki kilku wskazówkom już zawsze odnajdziesz w słowniku to, czego szukasz. Umiejętne korzystanie ze słownika zagwarantuje Ci niezależność i pewność w nauce języka angielskiego.

Wyobraź sobie, że...

  • nie musisz już liczyć tylko na nauczyciela, czy listę słówek w podręczniku w kwestii poznawania i wyjaśniania nowych, nieznanych angielskich wyrażeń i zwrotów;
  • otwierasz słownik i wybierasz właściwe słowo. Słowo, które trafnie użyte ułatwi Ci komunikację z innymi użytkownikami języka angielskiego;
  • praca ze słownikiem sprawia Ci przyjemność, a tempo nauki wzrasta.

Pamiętam początki nauki języka angielskiego i pierwsze próby pracy ze słownikiem dwujęzycznym polsko-angielskim i angielsko-polskim. Były trudne. Zaliczyłam porażkę. Słownik zawierał wiele niezrozumiałych skrótów i oznaczeń. Sprawdzałam tłumaczenie słowa (niestety nie zawsze trafnie) i … to wszystko co byłam w stanie wykrzesać ze słownika.

Moje próby zakończyły się klęską, bo:

Po kilku miesiącach męczarni przyznałam się swojej nauczycielce, że mam z tym problem. Jedna rozmowa zmieniła mój sposób wykorzystywania słownika do nauki języka już na zawsze. Na szczęście miałam do kogo zwrócić się o pomoc.  

Dziś podpowiem Ci, jak szybko i zdecydowanie zmienić Twoją relację ze słownikiem. Wiem, jak skutecznie rozwiązać ten problem.

Wspólnie rozważmy kilka kwestii:

Co to jest słownik? Jaka jest jego struktura?

Słownik – zbiór definicji słów lub wyrażeń ułożonych i opracowanych według określonej zasady. Struktura słownika dzieli się na artykuły hasłowe ułożone w porządku alfabetycznym, rzadziej tematycznym lub gniazdowym (w oparciu o wspólne gniazda etymologiczne).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Słownik

Dlaczego warto korzystać ze słownika?

Mam szczęście, że to właśnie Ty jesteś moim czytelnikiem. Odwiedzasz mój blog, bo zależy Ci na płynnej znajomości języka angielskiego. Doskonale rozumiesz, że język angielski jest obecnie najważniejszym narzędziem potrzebnym do komunikacji ze światem oraz do osiągnięcia sukcesu w karierze. To oznacza nabycie i zatrzymanie czynnej znajomości wielu tysięcy słów, w ciągle rozbudowującym i ciągle zmieniającym się języku. To jest niezłe wyzwanie.  Tym bardziej, że pojedyncze słowo może mieć nie tylko kilka znaczeń, ale co często istotniejsze, wiele ważnych (często subtelnych) związków z innymi słowami.

Słownik jest niezastąpiony w wyłapywaniu relacji między słowami oraz w prezentowaniu ich uczącym się angielskiego w atrakcyjny i przystępny sposób ułatwiający zapamiętywanie słów.

Umiejętne korzystanie ze słownika daje niezależność i pewność uczącym się języka angielskiego.

Jak sprawnie korzystać ze słownika?

Posiadanie tej wiedzy o słowniku, a właściwe z niej korzystanie to dwie różne rzeczy. Dzisiaj czas na praktykę. Podaję Ci kilka pomysłów, jak „wycisnąć” ze słownika jak najwięcej informacji przydatnych w nauce języka angielskiego i jak to wszystko zapamiętać.

Wyobraź sobie, że napotkałeś nieznane Ci angielskie słowo ‘car’. Znając już dobrze strukturę słownika wyszukujesz szybko to hasło. Sprawdzasz, czytasz i zamykasz słownik. O nie! W ten sposób  nie zapamiętasz tego słowa na dłużej. Przecież zależy Ci, aby trafiło ono do Twojej pamięci długotrwałej. Weź swój notatnik (to taka Twoja podręczna, przenośna pamięć) i postępuj w następujący sposób:

  • Przygotuj słownik angielski jednojęzyczny lub angielsko – polski. O tym, jaki słownik wybrać pisałam tutaj.
  • Jeśli nie masz jeszcze NOTATNIKA, w którym zapisujesz angielskie słowa koniecznie go stwórz – bez niego ani rusz. To Twoja własna baza słów.
  • Wyszukaj słowo w słowniku.
  • Zapisz słowo ‘car’ i obok jego definicję w swoim notatniku.

Car – a vehicle with an engine and four wheels that up to four or five people can ride in .

(źródło: słownik angielsko-polski Oxford Wordpower)

  • Zapisz zdanie / zdania z przykładem użycia nowego słowa.

Where can I park the car? She gave me a lift in her car.

  • Zapamiętaj zdania przykładowe i kontekst ich użycia.
  • Wypowiedz kilkukrotnie słowo i definicję na głos (jeśli korzystasz ze słownika w wersji elektronicznej słuchaj wymowy i powtarzaj).
  • Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami na temat słowa ‘car’ podanymi w słowniku typu: jaka to część mowy, czy to rzeczownik policzalny / niepoliczalny, synonimy, antonimy itp.
  • Z czasem zacznij tworzyć definicje słów własnymi słowami. Wyobraź sobie, że tłumaczysz komuś z Marsa, co to jest a car’. Nabierasz wtedy bardzo szybko płynności językowej. Co więcej nie przeżywasz stresu związanego z tym, że dane słówko wyleciało Ci z głowy. Nawet jeśli je zapomnisz, to przecież potrafisz opisać o co Ci chodzi.
  • Czasami (może z nudów?) otwórz słownik na chybił trafił i wybierz 2 lub 3 słówka, które wpadną Ci w oko. Postępuj z nimi tak samo. Zdziwisz się, jak szybko przyrasta Twój zasób słów.
  • Przeglądaj swój notatnik, dużo pisz i twórz własne przykłady zdań z użyciem słowa ‘car’. Spróbuj stworzyć pisemnie całą opowieść, o tym na przykład, jak kiedyś gdzieś podróżowałeś samochodem.

Last Sunday we went to London by my friend’s car. The car she has is a Ford Mustang. It is a very fancy car, and what is more important very fast. The car journey took us only about an hour. I felt like a driver in a racing car. The only problem is that it is very difficult to park a car in London. There are not enough car parks. We had to park our car outside the London congestion zone, in one of the underground station car parks. Finding a spot to park the car took us another hour and we were still very far from Piccadilly Circus where we were supposed to meet our friends. Next time we will take the train and then the tube as it is a 40-minute-journey altogether.   

  • Twórz i dziel się swoimi listami słów z przyjaciółmi, którym też zależy na tym aby dobrze opanować język angielski – mobilizujcie się nawzajem do nauki.

Wielokrotny kontakt z nowym słowem sprawi, że przejdziesz gładko od momentu, w którym jest ono dla Ciebie słówkiem opanowanym biernie (rozpoznajesz, rozumiesz) do opanowania go czynnie (rozpoznajesz, rozumiesz, samodzielnie stosujesz).

Odwróćmy teraz sytuację. Potrzebujesz przetłumaczyć polskie słówko na angielski. Chcesz napisać do anglojęzycznej przyjaciółki list. Zaczynasz od napisania Droga Kate, ale nie wiesz jak powiedzieć po angielsku droga. Weź swój notatnik i postępuj w następujący sposób:

  • Przygotuj słownik polsko-angielski i angielski jednojęzyczny. O tym, jaki słownik wybrać pisałam tutaj.
  • Jeśli nie masz jeszcze NOTATNIKA, w którym zapisujesz angielskie słowa koniecznie go stwórz – bez niego ani rusz. To Twoja własna baza słów.
  • Wyszukaj słowo w słowniku polsko-angielskim.
  • Pod hasłem ‘droga’ możemy przeczytać tłumaczenia ‘road’, way, path, route, track. Jeśli słownik ogranicza się tylko do podania tłumaczenia, jesteś w kropce. Czy napisać Road Kate na początku Twojego listu? Translatory internetowe podają tylko ‘droga’ – ‘road’. No dobra – myślisz – to napiszę ‘Road Kate’.
  • W tej sytuacji trzeba sprawdzić tłumaczenie w drugą stronę. Sprawdź słowo ‘road’ w słowniku angielsko – polskim lub jeszcze lepiej w słowniku angielskim jednojęzycznym. Teraz wiesz, że słowa ‘road’  nie możesz zastosować w tłumaczeniu zdania ‘Droga Kate’ gdyż ‘road’ to owszem ‘droga’ ale taka, po której chodzisz, jeździsz. Podobnie postępuj z pozostałymi słowami.
  • Szukasz teraz pod hasłem ‘drogi’. Tym razem korzystasz z lepszego słownika, który podaje nie tylko tłumaczenia, ale też kontekst. Znajdujesz wyjaśnienia: 1. (kosztowny) – expensive, costly; 2. (kochany) – dear,
  • Jesteś na dobrym tropie – dear – to z pewnością słowo, którego szukasz. Sprawdź jeszcze to słowo w drugą stronę w angielskim słowniku jednojęzycznym. Teraz masz pewność, że nie popełnisz błędu, przez który mógłbyś być kompletnie niezrozumiany.

Źródło: Podręczny słownik polsko-angielski. Jan Stanisławski, Małgorzata Szercha. Państwowe Wydawnictwo Wiedza Powszechna. Warszawa 1990. Wydanie IX

Oczywiście ten przykład jest trochę przerysowany. Pozwoli Ci to jednak uzmysłowić sobie, jakie błędy można nieświadomie popełnić nieumiejętnie korzystając ze słownika w trakcie nauki.

Jaki słownik wybrać?

Mam nadzieję, że Ci pomogłam i  teraz słownik nie kryje już przed Tobą żadnych tajemnic. Korzystaj z niego często. Zawsze wtedy, gdy chcesz precyzyjnie wypowiadać się i pisać w języku angielskim. Zawsze wtedy, gdy chcesz, aby stabilnie powiększać swój zasób angielskich słów.

Jak teraz radzisz sobie z wyszukiwaniem haseł, sprawdzaniem nowych słów i ich nauką?

Podziel się Twoimi doświadczeniami ze społecznością „Morza Atramentu”. Najwięcej i najszybciej uczymy się od siebie nawzajem.  Czekam na komentarze.

Proszę udostępnij ten wpis znajomym, którzy wiesz, że z chęcią skorzystają z dzisiejszych porad.

Scroll to Top