Czy kiedykolwiek pisząc list czułeś się tak, że siadasz nad pustą kartką papieru lub wpatrujesz się w migoczący na ekranie komputera kursor i nie wiesz co napisać? Każdy z nas ma czasami takie odczucia, choć rzadko jest to prawdą, że nie mamy o czym pisać. Pisanie i wymiana listów jest jak prowadzenie konwersacji z drugą osoba, tyle że na piśmie.
Każdy list, który piszesz wyraża Ciebie. Zawartość listu i jego forma mówią czytelnikowi coś o Tobie. Zawartość listu to to, o czym piszesz. Forma listu to to, jaką on ma strukturę i jak wygląda. Ważne, aby dostosować zawartość i formę listu do tego po co i do kogo piszesz.
W liście do znajomego napisz o rzeczach, które interesują Ciebie i osobę, do której piszesz. Pomyśl, o czym ta osoba chciałaby od Ciebie usłyszeć. Skup się również na odpowiedzi na pytania zawarte w liście do Ciebie czy na skomentowaniu informacji, wydarzeń, o których się dowiedziałeś.
W liście do babci znajomego, w którym na przykład dziękujesz za udzieloną Ci pomoc, jasno wyraź powód pisania listu i postaraj się o stonowany język półformalny.
W liście prywatnym na maturze podstawowej z języka angielskiego, skup się na przekazaniu wymaganych informacji oraz właściwej formie.